Dieta „keto”, a więc ketogeniczna to jeden z nowszych planów dietetycznych, które stosują osoby chcące zrzucić nadmiar kilogramów. Jest bardzo skuteczna i pozwala szybko zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Nie jest to jednak plan żywieniowy dla każdego, a stosując go, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto najważniejsze informacje.

Standardowa, zdrowo zbilansowana dieta składa się mniej więcej w 55 % z węglowodanów. Dieta ketogeniczna niemal do zera redukuje dobowe spożycie węglowodanów, zastępując je tłuszczami. Osoby, które zdecydują się na ten plan odżywiania, przyjmują nawet do 80 % energii pochodzącej z tłuszczów. Zobacz, czy i w jaki sposób wprowadzić tę dietę do swojego życia.

Czym jest dieta Keto?

Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Podczas jej stosowania tłuszcz stanowi większość dostarczanej organizmowi energii. Poprzez redukcję węglowodanów Twoje ciało wchodzi w ketozę, czyli stan efektywnego spalania zapasów tłuszczu znajdujących się w organizmie. Dzięki temu dieta ketogeniczna może obniżyć stężenie cukru we krwi, poziom insuliny oraz pomóc w utracie wagi.

Korzyści z diety Keto:

  •  utrata masy ciała
  •  obniżone ciśnienie krwi
  •  wolniejszy proces starzenia się
  •  poprawa snu i nastroju
  •  Zwiększona efektywność energetyczna

Po co powstała dieta niskowęglowodanowa?

W tym miejscu warto wspomnieć, iż początkowo dietę ketogeniczną opracowano z zamiarem wsparcia leczenia między innymi padaczki. Uważa się, iż obecnie w 80% jest to skuteczny sposób na zminimalizowanie objawów tego schorzenia. Dieta ketogeniczna w padaczce sprawia, iż neurony nie są tak pobudzone tak, jak gdy są napędzane glukozą. W ten sposób napady padaczkowe występują znacznie rzadziej. Podobne pozytywne skutki dieta keto wykazuje w leczeniu Alzheimera oraz Parkinsona – zauważalnie łagodzi objawy wspomnianych chorób. Sugeruje się również, iż dieta keto pomaga podczas walki z nowotworami, jednak tu brakuje jednoznacznych, potwierdzających badań.

Dieta ketogeniczna – przeciwwskazania

Jednak nie wszyscy mogą czerpać z dobroczynnego wpływu diety niskowęglowodanowej. Z powodu wyższego obciążenia organizmu tłuszczami, diety ketogenicznego nie mogą stosować osoby z problemami z nerkami, wątrobą oraz tarczycą. Nim przejdziemy na nowy sposób odżywiania, warto zasięgnąć porady dietetyka i wykluczyć wszelkie “przeciw”. Drobnym minusem diety jest samopoczucie po odstawieniu glukozy. Możemy wówczas odczuwać zaparcia, osłabienie i tym podobne objawy.

 

Sprawdź nasze keto produkty klik!

0